Rize Bezi (Feretiko)

Öncelikle http://www.rizeyoresel.com ‘u tercih ettiginiz için teşekkür ederim.. Rize yöresel ürünlerinin tek adresi olan sitemiz yıllardır müşteri memnuyeti ile ayakta durmakta ve uzman kadrosu ile kaliteli hizmet vermektedir ..

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

RİZE BEZİ

Piyasada Rize bezi (feretiko) ile alakası olmadığı halde insanları aldatarak benzeri ürünleri satan bir çok site ve iş yeri var. Öyle bir hal aldıki rize bezi adına satılan sahte ürünler orjinalinden daha fazla satılmaktadır . buda gercek rize bezinin kalitesini düşürmektedir gerçek rize bezini sahtesi benzerlerinden ayırmak için sizi bilglendirmek isterim. ama size tavsiyem bize sormadan kesinlikle rize bezi almayınız..

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

 

1-Dokunduğunda bej rengindedir. Yıkandıkça beyazlanır.

2-İpeksi görünüşte olmasına rağmen sert bir kumaştır.

3-Feretiko bezi ketene nispeten ince ve dört kat daha sağlamdır.

4-Feretiko bezinin ham maddesi olan kendir lifleri nedeniyle kokusu kurutulmuş ot gibidir. Bu koku bezin hiçbir kimyasal süreçten geçmediğinin kanıtıdır.

5-Hiçbir kimyasal işleme tabi tutulmamıştır. Tamamen doğaldır. 

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

 

6-Feretiko’nun ham maddesi kendir lifi olması dolayısıyla üstünde hafif yünleşme olmaz.

 

7-Kumaşta ara ara kendir lifinin özelliği dolayısı ile renk koyulaşmasına rastlanılabilir.

 

8-Piyasada Feretiko adı ile satışa sunulan, ucuz malzeme ile üretilen kumaşların kalitesi tartışılır.Bu kumaşların özellikle giyimde kullanılması zor ve zahmetli olup bu kumaşlarda orijinal Feretiko sağlamlığı aramak yersizdir.

 

9-Feretiko bezinden mamul desenli masa örtülerini benzer ve fabrikasyon ürünlerden ayırmak için yukardaki özelliklerin dışında, ürünün üzerinde ajur olup olmadığına ve desenlerin örümlü olup olmadığına bakmak gerekir. Ajurların ve örümlülerin fabrikasyon olması mümkün değildir.

 

10-El dokuması Feretiko bezleri fabrikasyon ve benzer ürünlere göre daha sık dokunmuştur.

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

NEDEN RİZE BEZİ

Şıklığı ter emme özelliği doğal klima özelliği dokumasının ince ve yumuşak yapıda olması sağlık açısında son derece elverişli ve doğal olması, rize bezinin önpilanda olmasının en büyük önceliğidir. rize bezi yaygın bir kullanıma sahiptir giyim hediyelik eşya el dokuma gibi bir çok çeşitle rize bezi örnekleri bulunmakta hatta hayalinizdeki ürünü  bize söyleyin üretelim … rize bezi saglık açısından iç çamasırı olarak kullanılmakta . bir rivayete göre imparatorluk döneminde bazı padişahlar iç giysi olarak rize bezi kullandıgı söylenir. rize bezi bunun yanında gömlek,zarif elbise olarakta kendini bulmuştur. yaygın olarak evlerde süs eşyası olarak kullanılmıştır.genç kızların çeyiznde olmassa olmaz olmuştur .Masa örtüsü, sehpa takımı, mutfak takımı v.b. şekillerde evlerde müstesna yerini bulmuştur.

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

………………….. http://www.rizeyoresel.com …………………….

Advertisements